Za první čtvrtletí letošního roku bylo v České republice vyhlášeno celkem 3 654 osobních bankrotů, meziročně o 16 % více a zároveň více než v kterémkoliv čtvrtletí loňského roku. Insolvenčních návrhů bylo podáno 3 762, o 11 % více než v prvním čtvrtletí loni. Nejvyšší míru bankrotu zaznamenává Ústecký kraj, kde za posledních 12 měsíců prošlo osobním bankrotem 22 z 10 tisíc obyvatel. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Počet bankrotů v prvním čtvrtletí je sice poměrně vysoký, ale v dlouhodobějším srovnání nejde o nic výjimečného a míra bankrotu stále není vysoká. Důvodem je i nízký počet bankrotů v prosinci, vzhledem k svátkům se mnoho usnesení odsunulo na následující měsíce. Nejvíce osobních bankrotů bylo v posledních letech vyhlášeno ve třetím kvartále roku 2019,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za letošní rok bylo zatím nejvíce bankrotů vyhlášeno v březnu, a to 1 271. Zároveň bylo podáno 1 378 návrhů na osobní bankrot, rovněž nejvíce od začátku roku.
Nejvíce bankrotů bylo v prvním čtvrtletí vyhlášeno Moravskoslezském (559), v Ústeckém (489) a ve Středočeském kraji (388), nejméně pak na Vysočině (132) a v Karlovarském kraji (143).
Nejčastější jsou osobní bankroty v Ústeckém a Moravskoslezském kraji
Nejvyšší míru bankrotu za posledních 12 měsíců vykazuje Ústecký kraj s 22 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj s 18 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Oba jsou kraji s dlouhodobě nejvyšší mírou bankrotu. Nejméně osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze 8, 9 bankrotů na 10 tisíc obyvatel připadlo ve Zlínském kraji a na Vysočině. Průměr za celou Českou republiku za posledních 12 měsíců byl 12 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel.
... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE
foto/zdroj: unsplash.com
Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.