Loading...

Z Čech až na Bahamy

22.03.2024

Společnost CENTRALPLAST, jejíž výrobní kapacity jí dnes umožňují vyrábět až 800 bazénů ročně, dokáže uspokojit nejen tuzemskou poptávku, ale díky propracované síti více než osmdesáti obchodních partnerů se orientuje z devadesáti procent na zahraniční trh. S jejím jednatelem Pavlem Šponarem jsme si povídali nejen o současných trendech a budoucích plánech, ale také o garážových začátcích společnosti.


Co vás přivedlo k oblasti, ve které podnikáte?
Již jako osmiletý kluk jsem byl při tom, když otec vyráběl plastové kádě a vzduchotechniku v jeho tehdejším zaměstnání – v brusírně skla. Tam měl otec také na starosti takzvané leštění skla, které probíhalo v kádích s kyselinami. Tyto kádě si sám vyrobil svařováním PVC desek. Po revoluci se mu naskytla možnost si tuto svářečku odkoupit. Otec ji měl doma schovanou ve sklepě a jednou za ním přišel kolega z práce, který dovážel bouraná auta a prosil jej, jestli by mu nesvařil nárazník. A to byl úplný garážový prvopočátek našeho svařování plastů, datoval se rok 1990. Otec to zkusil, povedlo se a brzy se to rozkřiklo po okolí. Pak už jej postupně všichni, nejen okolní „autíčkáři“, zásobovali zakázkami. Dodnes mám tu starou svářečku v kanceláři a plánuji jednou v nové provozovně udělat jakési malé muzeum. Toto by totiž nebyl jediný exponát. Já si později zřídil živnostenský list a v garáži zůstal ještě další dva roky, než mě vyštípala sousedská závist. Pak jsem se přemístil do větších prostor, kde už se také rozjela výroba různých výrobků z desek, zejména vzduchotechnika do zemědělství, septiky, jímky, vodoměrné šachty apod. V roce 2003 jsme vyrobili první bazén a v roce 2006 jsme začali také exportovat. Tehdy také vznikla značka našich bazénů CENTRAL-POOL®. Od té doby jsme překotně rostli, někdy až o 200 % ročně. V roce 2013 jsme se přestěhovali do nynějších prostor v Hradci Králové a postupně se z nás stala jedna z nejvýznamnějších českých manufaktur na plastové bazény. Od roku 2015 se účastníme zahraničních výstav nejen v Kolíně nad Rýnem. Z naší produkce jde přes 90 % do zahraničí, zejména do Belgie, Švýcarska, Německa a Dánska. Zajímavostí je, že v příštím roce budeme dodávat a na místě kompletovat bazény také na Bahamách.

Specializujete se především na bazény a kladete velký důraz na zdravotní nezávadnost, udržitelnost a kvalitu. S jakým materiálem pracujete? 
Nejvíce pracujeme s P-PGX, což je polypropylen nejvyšší kvality. Tento materiál velmi dobře odolává UV záření a různým chemikáliím. Samozřejmě se také zabýváme zakázkovou výrobou i jiných výrobků z tohoto materiálu. Zákazníkům garantujeme zdravotní nezávadnost všech našich výrobků. Udržitelnost a ekologie je celkově obrovské téma, které v zahraničí dokonce hýbe trhem. Veškeré zbytky z výroby recyklujeme pro další využití a k napájení našich strojů využíváme solární panely umístěné na celé ploše střechy výrobní haly. Snižování energetických ztrát již instalovaného bazénu je jedním z mnoha našich úkolů, které řešíme a poté neustále zdokonalujeme.

Co je důležité promyslet, když si chci pořídit bazén? 
V první řadě musíte promyslet, proč bazén vlastně chcete a jaké účely má plnit. Chcete bazén na plavání, jen pro děti, pro psa, krytý, nekrytý, vyhřívaný, velký, malý, skimmerový, přelivový, bílý, modrý…? Podle tohoto primárního účelu následně zvolíme, již spolu s vámi, vhodnou velikost, hloubku a technické vybavení samotného bazénu. Tento přípravný proces není žádoucí uspěchat. Řešit následné požadavky a změny u již instalovaného bazénu je velmi náročné, drahé a v mnoha případech i technicky nemožné. Při kvalitním úvodním zadání jsme připraveni vyrobit cokoli, co nám fyzika dovolí.

Jak poznám kvalitu výrobku? 
Kvalita výrobku je vidět na první pohled. Preciznost svárů je nejlepším ukazatelem. Použití nejlepších dostupných materiálů a technologií je samozřejmostí.

Jaký má u vás klient servis? 
Od samotné první návštěvy v našem showroomu se snažíme se zákazníkem v klidu a bez spěchu projít jeho požadavky, které od bazénu očekává a v budoucnu očekávat bude. Každou takovou návštěvu bereme jako jedinečný projekt, a právě tak k němu přistupujeme. Následně náš projektový tým vytvoří grafický návrh bazénu, aby měl klient lepší vizuální představu. V této fázi dolaďujeme případné dodatečné požadavky každého klienta. Po odsouhlasení návrh bazénu putuje do naší výroby, kde jej dlouholetí zkušení zaměstnanci vyrobí. Bazén CENTRAL-POOL® pochopitelně dopravujeme také přímo na místo určení, instalujeme, zapojujeme a zprovozňujeme. V případě zájmu o naše další servisní služby, provádíme také celoroční péči o vodu a bazén. Potom je už na klientovi jen koupání, plavání, radování…

Vaše podnikání má ovšem daleko širší rámec, ať už se jedná o doplňky k bazénům, nebo další produkty. Co všechno svým klientům nabízíte?
Jak již výše uvádím, expedicí naše péče o jakýkoli výrobek zdaleka nekončí. Následující servis, poradenská činnost a možnost pořídit si u nás související produkty jsou samozřejmostí. Nezřídka vyrábíme pro naše spokojené zákazníky jiné výrobky, například přepravní boxy pro různá zvířata, retenční nádrže, lodě, sklepy. Fantazii se meze nekladou a my jsme připraveni tyto fantazie plnit. Polypropylen je materiál, který zvládá mnoho našich očekávání. My už tyto zkušenosti máme a stále a stále získáváme nové.

V čem je vaše společnost výjimečná? Na co jste pyšní?
Jak už jsem zmiňoval výše, celkově přístup k naší práci a fakt, že produkujeme zakázkové výrobky s vlastním, jedinečným otiskem. Vše vytváříme s láskou, péčí a do posledního detailu. Jsem pyšný na to, že se tento přístup podařilo rozšířit mezi zaměstnance napříč celou firmou a manuální zručnost a dlouholetá zkušenost jsou v tomto unikátní.

Máte na kontě spoustu zdařilých realizací. Která z nich byla pro vás největší výzvou, ať už svou velikostí, nebo náročností provedení?
Doposud největší výzvou byla nejspíše výroba 26m dlouhého přelivového bazénu, který se následně transportoval do Belgie. Celý bazén byl vyroben v jednom kuse, což bylo velice náročné na celkovou konstrukci a samotný transport, který se neobešel bez různých dopravních omezení. V historii jsme také několikrát dopravovali bazény na místo vrtulníkem, což je velice zajímavá a adrenalinová zkušenost. Aktuálně pracujeme na projektu výroby katamaránu, který bude v příštím roce brázdit vody Slapské přehrady. Zajímavých realizací máme za sebou prostě mnoho. Projekt „Bahamy“, o kterém jsem se zmiňoval na začátku rozhovoru, nás čeká začátkem roku 2024. Samotné přípravy materiálu, plánování výroby, nakládání lodních kontejnerů a vše kolem bylo něco, co neděláme denně. Na Bahamském ostrově Norman’s Cay budeme kompletovat zatím tři relativně velké bazény. Naši pracovníci tam budou kompletovat bazény díl po dílu a my věříme, že se vše vydaří bez problémů. V obou případech z toho ve výsledku vznikne skvělý a napínavý příběh.

Kolik lidí zaměstnáváte? 
V tuto chvíli zaměstnávám 65 lidí. Tento počet vnímám jako ideální.

Jak vidíte svou firmu v budoucnu, jaké máte vize a plány? 
V roce 2019 jsme koupili pozemek, kde chceme v budoucnu postavit nejmodernější manufakturu nejen na bazény. Další plány si musím nechat zatím pro sebe. Pokud se vše vydaří dle plánů, rozhodně se o tom veřejnost dozví.

Co je pro vás ve vztahu k dodavatelům a klientům nejdůležitější? 
Férový a přátelský přístup jak k našim zákazníkům, tak k dodavatelům. Vzhledem k tomu, že jsme pedanti a vyrábíme produkty vždy na míru, vybíráme si dodavatele té nejvyšší kvality. Jiná než nejlepší dostupná možná kvalita u nás nemá místo jak na vstupu, tak na výstupu.

Jaké chystáte aktuálně novinky? 
Na následující sezonu máme připraveno novinek hned několik. Od začátku roku spouštíme úplně nový a nadčasový web pro naše bazény CENTRAL-POOL®. Poté budeme vytvářet web také pro zakázkově vyráběné plastové výrobky CENTRALPLAST. U samotných výrobků máme nová technická řešení, která výrazně snižují energetickou náročnost bazénu, ještě více zvýší už tak vynikající pevnost konstrukce a designově opět skočíme vpřed.

www.centralplast.cz

text: Kateřina Černá
foto: archiv

 

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice