Loading...

V únoru začalo podnikat 5 tisíc lidí, 3 tisíce podnikatelů skončilo

01.04.2022

Praha, 31. března 2022 – V únoru začalo v Česku podnikat 5 039 lidí, zatímco 3 061 jich své podnikání ukončilo a dalších 6 246 ho přerušilo. Zatímco počet nových a končících podnikatelů odpovídal průměru posledních měsíců, počet lidí s přerušenou živností byl nižší než obvykle. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet nových podnikatelů byl o 2 128 nižší než v lednu, kdy však začalo podnikat nejvíce lidí za posledních 10 let. Počet lidí, kteří s podnikáním skončili, klesl oproti lednu o 42 a počet podnikatelů s přerušenou živností potom o 11 420. Důvodem je tradičně vysoký počet přerušených živností na začátku roku. Ten bývá až 3x vyšší než v ostatních měsících roku.

„V únoru jsme viděli především pokračující trend posledních měsíců, tedy dlouhodobé snižování počtu lidí, kteří svoji živnost ukončují, aniž by se výrazněji zvyšoval počet lidí s přerušenou živností. Řada živností totiž lidem neslouží ke klasickému podnikání, ale jsou využívány k různým formám zastřeného pracovního vztahu, jejichž nabídka je v ekonomice poměrně široká,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V posledních 12 měsících začalo v Česku podnikat 66 197 lidí, téměř o 7 tisíc více než v předešlých 12 měsících. Počet těch, kteří svoji živnost přerušili, se meziročně snížil o 1,5 tisíce na 38 934, a počet podnikatelů, kteří svoji živnost pozastavili, se snížil o 11,5 tisíce na 82 380.

Na každých 10 podnikatelů, kteří v uplynulých 12 měsících ukončili svoji činnost, tak připadlo 18 lidí, kteří naopak podnikat začali. V Česku tak přibylo 28 415 podnikatelů, o 9 550 více než během předchozích 12 měsíců.

Nejvíce lidí začalo v únoru podnikat v Praze, nejméně na Karlovarsku

Nejvíce lidí začalo v únoru podnikat v Praze, konkrétně 986. Následoval Středočeský kraj s 635 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 620 živnostníky. Nejméně lidí začalo podnikat v Karlovarském kraji (131), na Liberecku (188) a na Vysočině (189).

Nejvíce lidí své podnikání naopak ukončilo v Praze, konkrétně 542.

CELOU TISKOVOU ZPRÁVU SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice