Loading...

V lednu v ČR zaniklo 1 454 společností, nejvíce za poslední rok

25.02.2022

Zároveň vzniklo 2 370 společností, podobně jako v předešlých měsících

Praha, 21. února 2022 – V lednu vzniklo v České republice 2 370 obchodních společností a 1 454 jich naopak zaniklo. Zatímco počet nových společností byl o 314 nižší než v prosinci 2021, počet těch zaniklých se zvýšil o 34 a byl tak nejvyšší od prosince roku 2020. Celkem v České republice přibylo 916 společností, o 348 méně než v prosinci. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Počet zaniklých společností byl v lednu pátý nejvyšší od vzniku České republiky. Jde však o přirozený jev. Spolu s tím, jak se zvyšuje počet společností v České republice, zvyšuje se přirozeně i počet těch neaktivních a těch, které se jejich majitelé rozhodnou z jakéhokoli důvodu zrušit,“ vysvětluje Věra Kameníčkova s tím, že polovina rušených společností je na trhu 16 a více let.

Nejvíce společností v lednu tradičně vzniklo ve  velkých městech a jejich okolí, tedy v Praze (1 151), v Jihomoravském kraji (306), v Moravskoslezském kraji (166) a ve středních Čechách (164). Nejvíce jich zaniklo opět v Praze (739). Následoval Ústecký kraj se 136 zaniklými společnostmi a Morvaskoslezský kraj, kde jich bylo 128. Poměr nových a zaniklých společností byl nejvyšší v Jihomoravském kraji. Zde připadlo na 10 zaniklých firem 34 nových, v Karlovarském kraji, kde se po většinu minulého roku počet společností snižoval, v lednu připadlo 28 nových společností na 10 zaniklých. Počet firem se naopak snížil na Ústecku, kde vzniklo o polovinu méně společností než kolik jich zaniklo.

Co se týče odvětví, nejvíce společností v lednu vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi (365), v obchodu (296) a ve zpracovatelském průmyslu (276). Nejvíce společností zaniklo v obchodu, konkrétně 479. Následovalo nakládání s nemovitostmi, kde zaniklo 277 společností, a profesní, vědecké a technické činnosti, kde jich skončilo 184.

V posledních 12 měsících vzniklo v Česku 29 795 společností, téměř o 3 tisíce (11 %) více než o rok dříve...

 

celou tiskovou zprávu si můžete přečíst  ZDE

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - ČESKÁ MINCOVNA
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ECOAR s.r.o.
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - Microsoft
Logo - PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - ČSOB
Logo - TROX TECH-TRADE
Logo - Zásilkovna

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - BELLES FLEURS
Logo - IDC - FOOD
Logo - JAPONSKÁ RÝŽE
Logo - MY JAPAN
Logo - SMART WALLS
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - DENÍK
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice