Loading...

V květnu vzniklo 2 590 společností, 1 130 jich zaniklo

24.06.2022

Počet nových i zaniklých společností je letos zatím nižší než minulý rok

Praha, 22. června 2022 – V květnu vzniklo v České republice 2 590 obchodních společností, o 336 více než v dubnu, kdy se počet nových společností jednorázově výrazně snížil.  Zároveň zaniklo 1 130 obchodních společností, o 140 více než v dubnu. Během prvních pěti měsíců letošního roku vzniklo 12 452 společností, což je o 7 % méně než za stejné období roku 2021. Zároveň zaniklo 5 800 společností, o 5 % méně než před rokem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Počet nových společností byl v květnu podobný jako v březnu nebo únoru. Dubnový propad tak byl pravděpodobně pouze jednorázovou záležitostí. Na druhou stranu platí, že zájem o zakládání nových společností je letos v kontextu minulých let poměrně nízký. Důvodem je především výrazná nejistota spojená s budoucím vývojem makroekonomické situace v České republice, jejíž predikci výrazně komplikuje pokračující konflikt na Ukrajině,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet nových společností klesl v prvních 5 měsících téměř ve všech krajích. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde vzniklo o 4 % více firem než před rokem, a potom Královéhradecký kraj, kde jich vzniklo podobně jako loni. Naopak v Moravskoslezském kraji a v Olomouckém kraji se jejich počet snížil meziročně o 17 %.

I přesto se však počet společností téměř ve všech krajích zvýšil, a to díky nízkému počtu zaniklých firem. Největší nárůst zaznamenala Praha s 2 780 společnostmi a Jihomoravský kraj, kde se jejich počet zvýšil o 1 001. Naopak v Ústeckém kraji se počet firem snížil o 28...

 

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice