Loading...

V dubnu zaniklo nejméně společností od srpna 2018

20.05.2021

CRIF: V dubnu zaniklo nejméně společností od srpna 2018

Praha, 17. května 2021 – V dubnu vzniklo 2 741 nových obchodních společností, což je po letošním březnu nejvyšší číslo za poslední tři roky. Zároveň zaniklo v České republice 1 040 obchodních společností, což je o 228 méně než v březnu a zároveň nejméně od srpna roku 2018. V Česku tak v dubnu přibylo 1 701 společností, což je po letošním březnu opět druhý nejvyšší počet za poslední tři roky. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Počet nových společností byl v uplynulých dvou měsících nezvykle vysoký. Otázkou zatím zůstává, jestli jde o přechodnou záležitost, nebo o trvalejší jev. Zatímco řada společností a podnikatelů, kteří na trhu působí delší dobu, je z důvodu omezení ekonomiky oslabena, jiní můžou v probíhajícím rozvolnění vidět příležitost prosadit se,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – CzechCredit Bureau.

Nejvíce obchodních společností vzniklo v dubnu v Praze (1 299), v Jihomoravském kraji (334) a v Moravskoslezském kraji (235). Nejvíce obchodních společností zaniklo opět v Praze (497), Jihomoravském kraji (99) a Středočeském kraji (81).

Podobné jsou i statistiky za uplynulých 12 měsíců. Během nich v Praze vzniklo 13 636 společností, v Jihomoravském kraji šlo 3 554 společností a v Moravskoslezském kraji o 2 275 společností. Nejvíce společností zaniklo v Praze (7 761), Jihomoravském kraji (1 469) a ve Středočeském kraji (1 283).

Nejvíce nových firem na počet zaniklých zaznamenala Vysočina, kde vzniklo 45 společností na každých 10, které zanikly. V Olomouckém kraji šlo o 38 nových společností a ve Zlínském kraji o 28 společností na 10 zaniklých. Naopak v Karlovarském kraji firem ubývá, na 10 zaniklých zde připadá pouze 5 nově založených.

Nejvíce společností v poměru k počtu obyvatel vzniklo v uplynulých 12 měsících v Praze. Na tisíc obyvatel zde připadlo 103 nových společností. S velkým odstupem následoval Jihomoravský kraj s 30 společnostmi na tisíc obyvatel a Moravskoslezský kraj s 19 společnostmi na tisíc obyvatel. V Karlovarském kraji a v Ústeckém kraji to potom bylo pouze 10 společností na tisíc obyvatel.

Ubývá firem v odvětví obchodu

Za posledních 12 měsíců vzniklo nejvíce firem rovněž v odvětví nakládání s nemovitostmi (5 176), v obchodu (3 693) a ve zpracovatelském průmyslu (2 697). Nejvíce jich zaniklo v obchodu (5 389), v odvětví nakládání s nemovitostmi (3 154) a profesních, vědeckých a technických činnostech (1 762).

Nejrychleji přibývaly obchodní společnosti v dopravě a skladování, kde na 10 zaniklých firem připadlo 25 nově vzniklých. Naopak v obchodu připadlo na 10 zaniklých společností pouze 7 nově vzniklých.


Profil společnosti
 
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů. Volitelným modulem aplikace Cribis je mezinárodní služba SkyMinder umožňující exportérům a dalším společnostem prověřování finančního zdraví, varovných informací a majetkových vazeb u více než 200 milionů společností z 230 zemí a území světa. Společnost také poskytuje komplexní řešení pro oblast řízení úvěrových rizik a pod značkou iRating pokročilé nástroje pro hodnocení ekonomického stavu společností nebo také municipalit. Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře. Zároveň provozuje registr finančních poradců ELIXIR, který nabízí komplexní data o profesní historii finančních poradců. Nově také provozuje registr REPI sloužící pro sdílení platebních informací mezi jednotlivými členy, společnostmi, které poskytují svým klientům nějaký druh služby, založené na splátkách – půjčku, nákup na splátky, nebo nákup na fakturu s odloženou splatností. Registr je určen rovněž pro poskytovatele úvěrů, e-shopy, společnosti pronajímající nemovitosti, poskytující telekomunikační nebo datové služby a poskytovatele kabelových televizí. Webový odkaz: www.crif.cz

Portál www.informaceofirmach.cz
Portál slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti. Webový odkaz: www.informaceofirmach.cz

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice