Loading...

IXPERTA: Jako technologický partner musíme vidět věci v souvislostech

28.03.2024

Technologická společnost IXPERTA udává tempo v IT světě již třicet let. O trendech v tomto segmentu, úspěšných konceptech, ale také o tom, proč je důležité změnit přístup k IT, říká Andrej Kavický, Country Manager IXPERTA pro Slovensko a Business Development Director pro Českou republiku, a Karel Klíma, obchodní ředitel IXPERTA pro Českou republiku.

 

IXPERTA se věnuje IT službám pro firmy. Co všechno tyto služby zahrnují? 
Andrej Kavický: Technologie jsou dnes úzce propojeny s byznysem i provozem, běží na pozadí téměř všech procesů ve firmě. Jako technologický partner pomáháme společnostem nastavit IT strategii a vytvořit vhodný IT ekosystém. Vyvíjíme softwarová řešení a ta spolu s technologiemi, bezpečností a infrastrukturou spojujeme do logických celků. Klienti se na nás obracejí i v případech, kdy je potřeba nějakou část IT prostředí modernizovat, zajistit nebo zavést nový produkt.
Karel Klíma: Naše práce se netýká jen technologií. S klienty spolupracujeme na rozvoji nových služeb. Společně hledáme prostor pro optimalizaci, jak dále růst, jaké technologie k tomu zvolit, aby sloužily dobře i o několik let.

Jak nové technologie mění IT zázemí ve firmách a vaši práci?
A.K.: Softwarová řešení i IT prostředí se posunuly od robustních systémů k menším technologickým celkům. Naším úkolem je propojit tyto prvky a vytvořit z nich řešení, která spolu fungují. Z tohoto důvodu se specializujeme na architektury, kde umíme kombinovat menší technologie od různých výrobců. Firmám vytváříme zázemí pro další růst.
K.K.: Díky modulárním blokům umíme řešení přesně vyskládat podle toho, co klient potřebuje. Tento koncept má velké výhody – je flexibilní a cenově dostupnější i pro menší firmy. S novými technologiemi se také výrazně zkrátil čas na realizaci projektu či vývoj aplikací. Některá řešení umíme uvést na trh během pár dní, nevyžadují žádný další vývoj na míru.

 

„JE NEVYHNUTNÉ ZMĚNIT POHLED NA IT, ABY FIRMY MOHLY DÍKY TECHNOLOGIEM RŮST". 
Andrej Kavický

 

Jaká je dnes role technologických firem?
A.K.: Jako technologický partner se na IT ekosystém se díváme komplexně, potřebujeme vidět věci v souvislostech. Dříve než se pustíme do návrhu, je nezbytné zmapovat celý proces od A do Z, znát specifika odvětví či potřeby provozu. Z technologické stránky je naše práce zejména o propojení technologií a systémů, o kvalitním zabezpečení před kyberútoky a také o neustálém monitoringu, zda vše funguje, jak má. Samozřejmě záměrem je využít při tom co nejvíce technologií, které již klient má a ušetřit další investice.
K.K.: Důležitější, než technologie je znalost podnikatelského prostředí. V první řadě je třeba pochopit, jak zákazník funguje, a poradit mu, jak může fungovat jinak. Někdy stačí i drobná úprava procesu, aby byla firma efektivnější. Výhodou našich konzultantů jsou zkušenosti z různých odvětví, která umíme zužitkovat. 

Jaká taktika se vám osvědčila při řešení náročných projektů? 
A.K.: Řídíme se heslem: „Každý zákazník je výjimečný.“ Jsme projektově zaměřená firma, každá spolupráce je proto unikátní. Při návrhu zvažujeme specifika odvětví, ale i stádium rozvoje IT prostředí. Jiné potřeby má banka, kde zajišťujeme prostředí před kyberútoky, na jiné priority se díváme u výrobce aut. Zatímco u některých nemocnic řešíme základní zabezpečení dat, na špičkových klinikách se věnujeme využívání AI pro přesnější diagnostiku. Unikátnost těchto projektů nás baví a to, že k nim přistupujeme individuálně, je součástí naší DNA.

 

„NAŠIM ÚKOLEM JE PODÍVAT SE NA IT EKOSYSTÉM KOMPLEXNĚ, POZNAT VĚCI V SOUVISLOSTECH.“ 
Andrej Kavický

 

K.K.: V IT prostředí je důležité podělit se o know-how, snažíme se proto ve firmě vytvořit dobře propojené zázemí. Osvědčily se nám malé expertní skupiny, do kterých zapojujeme konzultanty z Čech a Slovenska. Jejich zkušenosti z různých odvětví jsou velmi cenné, pro jejich sdílení využíváme digitální knowledge base a interní workshopy. Máme neformální kulturu, nejlépe fungují setkání u kávy a dlouhé cesty autem.

Před osmi lety se IXPERTA rozhodla vystoupit z korporace. Jak toto rozhodnutí změnilo fungování vašich týmů?
A.K.: Odchod z nadnárodní společnosti nám pomohl odstartovat změny, které jsou v korporaci těžko realizovatelné. Najednou jsme měli volné ruce rozvíjet nové nápady a potenciál lidí v týmu. Jako firma jsme si zároveň dokázali udržet stabilní portfolio, kterému důvěřujeme. Samozřejmě, takové změny nejsou jednoduché, velmi si vážíme důvěry lidí, kteří si jimi ve firmě prošli a věřili, že to bude fungovat.

 

O IXPERTA
Společnost IXPERTA udává tempo ve světě informačních technologií již více než třicet let. Propojuje světy softwarových řešení, podnikových komunikací, infrastruktury a bezpečnosti a v IT projektech využívá nejmodernější technologie. Během svého působení realizovala přes čtyři tisíce projektů pro klienty z celého světa. Tým IXPERTA tvoří přes dvě stě padesát expertů v Čechách a na Slovensku.

Zdroj - foto: archiv IXPERTA

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice