Loading...

Firmy i domácnosti loni naspořily největší částku od roku 1993

03.02.2021

Vklady domácností u bank poprvé překročily hranici 3 bilionů korun

Praha, 2. února 2021 – Firmy i domácnosti v uplynulém roce výrazně zvýšily své úspory a naopak omezily svoji úvěrovou aktivitu. Vklady firem u českých bank za rok 2020 vzrostly o 123 miliard korun, tedy o 11 %, což je nejrychlejší nárůst od roku 2007. Podobně výrazně rostly také vklady českých domácností. Za rok 2020 se zvýšily o 331 miliard korun, tedy o více než 12 %. Jedná se o největší nárůst v historii ČR.  V listopadu loňského roku zároveň objem úspor českých domácností poprvé v historii překonal hranici 3 bilionů korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
 
Vklady podniků u bank v České republice činily ke konci loňského roku 1 218 miliard korun. Během celého uplynulého roku se tak zvýšily o 123 miliard korun (o 11 %), Objem jejich úvěrů se přitom za stejné období zvýšil pouze o 3 miliardy korun (0,3 %), když koncem prosince dosahoval 1 123 miliard korun. „Zatímco objem firemních úvěrů rostl nejpomaleji od roku 2010, objem firemních vkladů se naopak zvýšil nejrychleji od roku 2007 a při pohledu na absolutní hodnoty se zvýšil dokonce nejvíce od roku 1993,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
 
Objem firemních vkladů byl poprvé v historii výrazněji vyšší než objem jejich úvěrů

V roce 2020 došlo poprvé v historii České republiky k tomu, že objem vkladů firem u bank výrazně překonal objem jejich úvěrů. Zatímco na konci roku 2019 byl objem firemních vkladů ještě o 25 miliard korun nižší než objem jejich úvěrů, na konci prosince 2020 byl už o 95 miliard korun vyšší. „Můžeme říci, že ekonomická aktivita soukromého sektoru v uplynulém roce v mnoha ohledech zamrzla. Společnosti neměly dostatečnou míru jistoty pro to, aby připravovaly jakákoli zásadnější rozhodnutí, proto je často odložily. Ty společnosti, které na to mají prostředky a jichž se současná ekonomická realita dotkla pouze omezeně nebo vůbec, odkládaly své investice a tvořily výrazné rezervy. Svou roli mohly sehrát i banky, které nenacházely dostatek podniků, u kterých by půjčka nebyla riskantní z hlediska návratnosti vypůjčených peněz,“ říká Věra Kameníčková.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ECOAR s.r.o.
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - Microsoft
Logo - PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - ČSOB
Logo - TROX TECH-TRADE
Logo - Zásilkovna

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - BELLES FLEURS
Logo - IDC - FOOD
Logo - JAPONSKÁ RÝŽE
Logo - MY JAPAN
Logo - SMART WALLS
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - DENÍK
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice