Loading...

Firemních bankrotů v září meziměsíčně ubylo o 15 %, klesl i počet insolvenčních návrhů

14.10.2022

Praha, 11. října 2022 – V září bylo v České republice vyhlášeno 53 bankrotů obchodních společností, 345 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 942 osobních bankrotů. Došlo tak k meziměsíčnímu úbytku počtu bankrotů ve všech kategoriích. Podobný trend byl znatelný také v rámci návrhů na bankrot, kde ale v případě živnostníků došlo k mírnému nárůstu. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů obchodních společností v v září dosáhl 53, o 10 méně než  než v srpnu, byl zároveň třetím nejnižším číslem v tomto roce. Návrhů na bankrot firem bylo v září podáno 66, tedy o 27 méně než v srpnu. „Je pozitivní, že ačkoliv se ekonomika nenachází v nejlepší kondici, nedochází zatím k masivnímu bankrotování větších firem,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že zatímco vloni od začátku roku do konce září zbankrotovalo celkem 547 společností, letos to bylo 533.

„Největší firmou v konkurzu byla v září společnost Plastic Parts &Technology s.r.o. s obratem mezi 200–300 miliony korun. Zajímavé je, že dle posledních výkazů za rok 2019 společnost nevykazovala vážné problémy. Ty se podle exekucí začaly objevovat až na jaře 2022. Poslední dva roky je v mírné ztrátě také firma Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. s obratem mezi 100–200 miliony korun, která podala návrh na bankrot začátkem září,“ upřesnil Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz.

Nejčastěji firmy krachovaly na Olomoucku a Zlínsku

Za uplynulý rok stoupl meziročně nejvíce počet bankrotů obchodních společností na Olomoucku. Druhý nejvyšší nárůst bankrotů firem zaznamenalo Zlínsko. Naopak výraznější pokles počtu bankrotů firem vykázalo Karlovarsko a Liberecko.

Z pohledu odvětví se za uplynulý rok nejvíce zvýšil počet bankrotů firem v zemědělství, lesnictví a rybářství a ve vzdělání, zdravotní a sociální péči. Naopak snížení počtu bankrotů zaznamenal obchod a odvětví nakládaní s nemovitostmi.

Živnostníků zbankrotovalo méně téměř ve všech krajích...

...celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - ČESKÁ MINCOVNA
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ECOAR s.r.o.
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - Microsoft
Logo - PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - ČSOB
Logo - TROX TECH-TRADE
Logo - Zásilkovna

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - BELLES FLEURS
Logo - IDC - FOOD
Logo - JAPONSKÁ RÝŽE
Logo - MY JAPAN
Logo - SMART WALLS
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - DENÍK
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice