Loading...

Domácnosti začínají spořit pomaleji: Tempo růstu úspor bylo v listopadu nejnižší za poslední 4 roky

20.01.2022

Češi během listopadu zvýšili své úspory o 415 milionů korun, což je nejnižší hodnota od října 2017

Praha, 19. ledna 2022 – Spořicí potenciál českých domácností v průběhu loňského podzimu výrazně oslabil. Zatímco během ledna 2021 lidé navýšili své úspory o 42 miliard korun, v listopadu šlo už jen o 415 milionů korun. To je nejmenší meziměsíční nárůst od října 2017. Tempo růstu úspor přitom začalo zpomalovat ve druhé polovině loňského roku. Opačný trend je patrný u objemu úvěrů domácností, opět především ve druhé polovině roku 2021. Zatímco v lednu 2021 měli lidé půjčeno o 113 miliard více než o rok dříve, v listopadu už to už bylo meziročně o 179 miliard více. Vyšší zájem o úvěry a nižší tendence lidí spořit se projevil také v rozdílu mezi objemem úspor a úvěrů. Ten v listopadu klesl počtvrté v řadě a s 1,03 miliardy korun byl nejnižší od začátku roku 2021. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Za pomalejším podzimním růstem úspor stojí na jedné straně vyšší inflace a skokový růst nákladů řady domácností za energie a další služby, na druhé straně přetrvávající  chuť lidí utrácet. Tu dobře ilustruje i vývoj v kategorii spotřebitelských úvěrů. Jejich objem v první polovině loňského roku v zásadě stagnoval. Poté se však začal postupně zvyšovat a v listopadu už byl meziročně o 6 % vyšší,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech – Credit Bureau. Kromě úvěrů na spotřebu v průběhu roku rostl také zájem o úvěry na bydlení, které tvoří 80 % objemu úvěrů domácností. Zatímco v lednu 2021 byl jejich objem meziročně o 8 % vyšší, v listopadu to bylo už o 11 %.

Živnostníci na podzim začali své úspory rozpouštět 
Zatímco mezi domácnostmi se v posledních měsících objem úvěrů zvyšoval, mezi živnostníky se příliš neměnil. Meziročně se zvýšil pouze o 1 % na 47,5 miliardy korun. Objem jejich vkladů se meziročně zvýšil o 4 % na 173 miliard korun. Tento nárůst se ale odehrál ještě v prvním pololetí uplynulého roku. Během něj se objem jejich úspor  zvýšil o 18,6 miliardy korun, v dalších 5 měsících se naopak nížil téměř o 12 miliard. Přesto byly koncem listopadu jejich úspory více než třikrát vyšší než jejich úvěry.

Objem firemních vkladů vzrostl v listopadu nejvíce od března 2020
Opačná situace potom v listopadu panovala mezi českými firmami. Zatímco objem jejich úvěrů se oproti říjnu zvýšil o 2,5 miliardy korun na 1 207 miliard, objem jejich úspor meziměsíčně vzrostl o 34 miliard, což je nejvyšší nárůst od března 2020

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ECOAR s.r.o.
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - Microsoft
Logo - PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - ČSOB
Logo - TROX TECH-TRADE
Logo - Zásilkovna

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - BELLES FLEURS
Logo - IDC - FOOD
Logo - JAPONSKÁ RÝŽE
Logo - MY JAPAN
Logo - SMART WALLS
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - DENÍK
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice