Loading...

CRIF: V září v Česku přibylo 2 214 podnikatelů, nejvíce za poslední rok

13.10.2023

Praha, 12. října 2023 – V září začalo v České republice podnikat 5 831 lidí a svou činnost naopak ukončilo 3 617 fyzických osob podnikatelů (FOP), nejméně od loňského července. V září tak v Česku přibylo 2 214 podnikatelů, nejvíce za posledních 12 měsíců. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Již je opravdu jasné, že se vlna ubývání podnikatelů spojená se zaváděním datových schránek skončila a podnikatelské prostředí v Česku se v této oblasti ustálilo. Zároveň pozorujeme, že se oproti loňsku ke konci třetího čtvrtletí mírně zvýšil počet nových podnikatelů,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Letos ke konci září v Česku začalo podnikat 55 330 lidí, o 544 více než ve stejném období loni a nejvíce v posledních letech. 264 204 jich podnikání naopak ukončilo. Celkem tak v Česku letos ubylo 199 221 podnikatelů. Většina ze zaniklých podnikatelů živnostenské oprávnění již nevyužívala, takže šlo převážně o očištění od neaktivních podnikatelů.

Za první tři čtvrtletí v České republice připadli 2 noví podnikatelé na 10 zaniklých. Situace se však překlopila v srpnu, kdy poprvé za tento rok s podnikáním začalo více lidí, než skončilo, a v září už na 10 zaniklých podnikatelů připadlo dokonce 16 nových.

Nejvíce narůstá počet nových podnikatelů na Pardubicku a v zemědělství a lesnictví

Nejvíce lidí od začátku letošního roku ke konci září začalo podnikat v Praze (9 207), v Ústeckém (7 445) a v Jihomoravském kraji (6 256). Nejvíce osob ukončilo podnikání v Ústeckém kraji (31 981), v Praze (31 758) a v Jihomoravském kraji (27 716). Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve většině krajů. Největší růst zaznamenal Pardubický (o 7 %) a Karlovarský kraj (o 5 %). Oproti loňsku se snížil počet nových podnikatelů v Jihomoravském, Královéhradeckém, Zlínském (shodně -2 %) a v Olomouckém kraji (-1 %).

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice