Loading...

CRIF: V dlouhodobém srovnání ubývá bankrotů, u firem o 7 %, u podnikatelů o 12 %

08.09.2023

Praha, 6. září 2023 – V červenci bylo v České republice vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností (OS), 415 bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) a 1 125 osobních bankrotů, přičemž ve všech kategoriích jde o mírný meziměsíční nárůst. Zároveň bylo podáno 78 návrhů na bankrot obchodních společností, 456 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 181 návrhů na osobní bankrot. Ve všech případech jde o meziměsíční nárůst. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet firemních bankrotů se oproti červenci zvýšil o 10 (20 %), počet bankrotů podnikatelů potom o 82 (25 %). I tak byl ale srpen z hlediska bankrotů podnikatelů mírně podprůměrným měsícem. „Počty bankrotů fyzických osob podnikatelů zůstávají i přes meziměsíční nárůst poměrně nízké, což je dáno mimo jiné i letním obdobím. Dle počtu návrhů na bankrot v posledních měsících, by se však počet bankrotů neměl výrazněji zvyšovat ani v dalších měsících,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V dlouhodobějším srovnání bankrotů firem a podnikatelů ubývá

Z dlouhodobějšího hlediska lze pozorovat snížení počtu bankrotů jak u firem, tak u podnikatelů. V posledních 12 měsících oproti předchozím 12 měsícům zbankrotovalo o 7 % méně firem a o 12 % méně podnikatelů.

V celé České republice byl za posledních 12 měsíců vyhlášen bankrot u 674  firem, tedy u 16 z každých 10 tisíc aktivních obchodních společností. V poměru k počtu aktivních společností bylo nejvíce bankrotů firem za posledních 12 měsíců vyhlášeno v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde se jednalo shodně o 20 bankrotů na 10 tisíc aktivních OS. Následuje Pardubický kraj s 19 bankroty a Praha s 18 bankroty. Poměrově nejméně bankrotů naopak zaznamenal Středočeský kraj, kde bylo vyhlášeno 8 bankrotů na 10 tisíc aktivních OS, a dále Plzeňský kraj s 11 bankroty...

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice