Loading...

CRIF: Firemních bankrotů ubývá, za první čtvrtletí letošního roku jich bylo o 11 procent méně než loni

05.04.2024

Praha, 4. dubna 2024 – V březnu letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 56 bankrotů obchodních společností a bylo podáno 85 insolvenčních návrhů. Za první čtvrtletí zbankrotovalo celkem 168 firem, meziročně o 11 % méně, a bylo podáno 239 insolvenčních návrhů, o 8 % méně. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.czkterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

 „Z hlediska počtu bankrotů jsou české firmy ve velmi dobré kondici. Přestože se v okolních zemích  počet bankrotů firem zvyšuje, trend v České republice je odlišný. U bankrotů i insolvenčních návrhů předpokládáme v následujících měsících spíše stagnaci bez větších výkyvů. Firemní prostředí se vyznačuje  poměrně nízkým počtem zaniklých firem a také nízkou mírou nesplácených úvěrů,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Největší společností dle kategorie obratu, u které byl v březnu vyhlášen bankrot, je Witty, velkoobchod s počítačovým a komunikačním zařízením. Společnost je od srpna 2023 evidována jako nespolehlivý plátce DPH. Insolvenční návrh na ni podala v září 2023 Česká spořitelna. Největší společností v insolvenčním řízení je pak  LM operations provozující herny, kasina a sázkové kanceláře. Mezi dalšími velkými společnostmi v insolvenčním řízení je také úvěrová společnost Fair Credit, Media Master ze skupiny Jaromíra Soukupa nebo ČKD Blansko s ruskými vlastníky.

V březnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (26), v Jihomoravském (11) a Moravskoslezském kraji (4). Na Vysočině nebyl v březnu vyhlášen žádný bankrot obchodní společnosti, v Jihočeském kraji pouze jeden. Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních společností v Moravskoslezském a Karlovarském kraji (shodně 19), tedy ve dvou krajích, ve kterých se počet bankrotů meziročně zvýšil, zatímco v ostatních klesl. Nejnižší míru bankrotů společností vykázal Středočeský kraj, kde na 10 tisíc společností připadlo pouze 8 bankrotů. Jen o jeden více to bylo v Jihočeském kraji...

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

foto-zdroj: unsplash.com

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ECOAR s.r.o.
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - Microsoft
Logo - PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - ČSOB
Logo - TROX TECH-TRADE
Logo - Zásilkovna

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - BELLES FLEURS
Logo - IDC - FOOD
Logo - JAPONSKÁ RÝŽE
Logo - MY JAPAN
Logo - SMART WALLS
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - DENÍK
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice