Loading...

CO ZNAMENÁ EMS?

07.10.2022

Elektro Myo Stimulace 
EMS, tedy elektrická stimulace svalů, je pojem, který se několik desetiletí používá v medicíně v rehabilitaci a rekonvalescenci. Pomocí slabých, ale velmi častých elektrických impulzů jsou svaly aktivovány stejným principem, jako je aktivuje přirozeně tělo. Jen daleko častěji, než jsme schopni dokázat vůlí. Touto aktivací dochází buď k uvolnění zatuhlých svalů, nebo k jejich posílení. Při elektro léčbě se svaly stimulují lokálně, většinou pouze jeden sval. Kdyby se takto mělo aktivovat celé tělo, trvalo by to několik hodin. Proto se nejprve v kosmonautice začala používat komplexnější metoda, která zapojí celé svalové skupiny, části těla až celé tělo najednou. To proto, aby kosmonautům svaly ne atrofovaly při dlouhém pobytu bez gravitace. A odtud byl už jen krůček k využití pro každého, ať už se jedná o vrcholové sportovce nebo obyčejného smrtelníka. 

95 % svalů 
Komplexní elektro-myo-stimulace pracuje až s 10 dvojicemi elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech „po cestě“ z jedné poloviny těla na druhou a ne jen v místech umístění elektrod. Proto jsme schopni touto metodou aktivovat celé tělo, všechny svaly. A to dokonce i ty, které standardně neumíme vůlí zapojit či je potřeba složitých cviků a dlouhého učení, jak je zapojit. Například svaly pánevního dna, hluboké zádové svalstvo apod. A díky tomu, že impulz probíhá mezi pravou a levou polovinou těla a opačně, si jsme jisti, že svaly obou polovin těla pracují naprosto stejně intenzivně. A odstraňujeme tak svalovou dysbalanci, která je nejčastější příčinou bolesti zad. 

Efektivita 
Efektivita nespočívá jen v zapojení skutečně celého těla najednou, ale i na množství svalových stahů, zpevnění a uvolnění, a tím pádem jejich aktivaci a posílení v čase. Vůlí dokážeme poslat signál svalům, aby se zpevnily, přibližně jednou za sekundu. S pomocí EMS to tělo zvládne 85× za sekundu. Svaly takto procvičíme velice rychle a efektivně a zároveň dostatečně intenzivně, aby „trénink“ nastartoval procesy v těle, které vedou k jeho celkovému zpevnění, svalové vyrovnanosti a zvýšené spotřebě energie, o které ještě bude řeč.

20 minut týdně 
Pokud budete chtít kvalitně procvičit celé tělo v posilovně, budete muset přijít 4–5× týdně a pracovat nejen na velkých svalových skupinách, které „jsou vidět“, ale věnovat se i jemným svalům, které drží tělo ve správných polohách a jsou neméně důležité, ale často opomíjené. Aby byla aktivace svalů dostatečná, vezmete do ruky těžkou činku a uděláte s ní 8 opakování, a to celé ve 3 sériích. Celkem 24 cviků, 24 svalových kontrakcí. S obrovskou zátěží. A potom další cviky, další svaly, další činky, stroje, pomůcky. Při EMS tréninku, který je rozdělen na 4s záběru a 4s uvolnění probíhá každou sekundu 85 svalových kontrakcí. Ve 20minutovém tréninku jsme tedy 10 minut ve zpevnění a 10 minut v uvolnění. Kolik to bude svalových kontrakcí celkem? 51 tisíc! Ač to nebude na první pohled patrné, je tělo zatíženo tak, jako by najednou odcvičilo 2 hodiny 4–5× v posilovně. K celkovému vyrovnání (regeneraci) organismu pak dojde až po 6–7 dnech. A po celou tu dobu funguje tělo ve zvýšeném energetickém režimu. A po týdnu můžeme zařadit další dvacetiminutový trénink. 20 minut týdně!

Bolest zad 
Bolest zad je jedna z nejrozšířenějších civilizačních chorob současnosti. V drtivé většině případů je důsledkem špatného držení těla, které je způsobeno chybnými pohybovými stereotypy nebo nedostatečnou aktivitou („leností“) některých svalů. Proto dochází ke svalovým dysbalancím. Jinými slovy, tělo je svalově nevyrovnané a křiví se. EMS trénink dokáže tyto potíže velmi efektivně řešit. Aktivací veškerého svalstva najednou, tedy i hlubokého stabilizačního systému, tyto nerovnováhy a chybné pozice těla napraví. Nebude už žádný „líný“ sval, za který by musely pracovat některé jiné a tím byly přetěžovány. Páteř, pánev i ostatní klouby budou přirozeně ve správné poloze a nic již nebude vyvolávat bolesti zad. Pevnější tělo v oblasti trupu bude i perfektní prevencí před zraněním při nenadálých situacích.

Sport 
EMS se využívá také ve sportu. Nejenom jako silový trénink, ale jako zintenzivnění kondičního a specifického tréninku. Pomocí programu cardio-metabolism dodáváme tělu konstantní impulzy 20 minut, zatímco se sportovec pohybuje přibližně stejně jako na klasickém tréninku. Za své úspěchy vděčí částečně i metodě EMS taková sportovní esa jako Hermann Maier, Vitalij Kličko, Usain Bolt nebo Bayern Mnichov či německá fotbalová reprezentace. Z českých sportovců například olympijský vítěz David Svoboda.

Hubnutí
Každý ví, že ke stálé hmotnosti vede cesta jen přes vyrovnanou energetickou bilanci. Že je potřeba spálit tolik energie, kolik energie přijmeme. Pokud chceme hubnout, musíme víc vydat než přijmout. Jestli víc energie přijmeme, než vydáme, budeme přibírat na váze. Jak můžeme zařídit, abychom víc energie vydávali? Samozřejmě fyzickou aktivitou. Dlouhodobou. Pravidelnou, delší a dostatečně intenzivní fyzickou aktivitou vydáme přibližně pětinu energie za den. Desetinu vydáme zpracováním potravy a zbytek je tzv. bazální metabolismus. 70 % energetického výdeje těla. A tento bazální metabolismus je z 80 % tvořen klidovou spotřebou svalů! Jinými slovy, čím víc aktivních svalů máme, tím víc spálíme energie. A to i v klidovém režimu. Zvýšíme-li svalovou hmotu, bude naše tělo každý okamžik pokračování na straně 4 spotřebovávat víc energie. A díky tomu budeme pálit zásoby – tuky. A hubnout. 

Co klient zažije 
A jak tedy 20minutový trénink v praxi probíhá? Klient dostane speciální sportovní oblečení (tričko a šortky), které zadržuje vodu, aby se impulz z elektrod dostal vodivým prostředím do těla. Přes toto oblečení se nasadí vesta s pěti páry elektrod (břicho, hrudník, bedra, horní a boční záda), pásky s elektrodami na ruce a nohy a pás přes hýždě. Nasazení všech elektrod trvá cca 3 minuty. Vesta se připojí k přístroji EMS – miha bodytec a můžeme začít. Každý trénink začíná nastavením hodnot/síly impulzů jednotlivých partií těla. Nastavení proběhne přibližně za minutu až dvě, ale to už se „cvičí“. Stálý klient má čipovou kartu se záznamem minulých hodnot, a tak je nastavení ještě rychlejší. Každý trénink vyžaduje, aby byl sám klient aktivní. Při silovém programu pravidelně zpevňoval celé tělo, při cardiu se kontinuálně pohyboval. Trenér ukazuje potřebné cviky či polohy, kontroluje klienta a případně koriguje intenzitu v jednotlivých částech těla. Klient je po celou dobu pod odborným dohledem. Po 20 minutách je hotovo. A to stačí na celý týden.

Skutečný efekt 
EMS trénink řeší na mnoho problémů spojených se současným životním stylem s nedostatkem aktivit. Mezi nejmarkantnější výsledky patří:

  • Odstranění bolestí zad
  • Hubnutí – zvýšení energetického výdeje
  • Zpevnění těla
  • Skoncování s celulitidou
  • Nárůst síly celého těla

Rychlý trénink pro rychlou dobu
Pamatujete si ještě, kolik Vám zabralo času připravit si odborný referát na střední škole? Teda, jestli je Vám přes třicet. Zápisky, rešerše, knihovna, vyhledávání, výpisky či kopie, zpracování, přepisování a přednes. Dnes? Google, Wikipedia, vše na mobilu a za pár sekund. Doba se ne uvěřitelně zrychlila. Moderní technologie pomáhají lidem být všude dřív, stihnout toho víc, být výkonnější, rychlejší. Stejně tak EMS. Dodá tělu za 1×20 minut týdně takovou intenzitu, že už člověk nemusí vyhledávat cvičení proto, aby spaloval dostatek kalorií nebo narovnal své tělo. Nemusí strávit celý týden ve fitness centru. A může se věnovat svým zálibám, ať už je to sport nebo pasivní koníčky. Tak co, zkusíte to?

EMS Trénink pro 91 % populace* 
Základem EMS tréninku je intenzivní elektrická stimulace svalů (95 % svalů) při které se provádějí pouze jednoduché pohyby. Trénink je natolik intenzivní, že regenerace trvá 5 až 7 dní a díky tomu se trénuje pouze 1× týdně! Vzhledem k vysoké časové i finanční efektivitě a jednoduchosti pohybů oslovuje tento typ tréninku širokou cílovou skupinu – především klienty, kteří běžně nechodí do fitness center. Nejedná se však jen o klienty, kteří si se sportem a obecně s pohybem moc nerozumí. EMS trénink je velmi oblíbený také u aktivních sportovců, kterým nezbývá čas na trénink a na kompenzační cvičení. Tento způsob využití EMS je ve světě nejrozšířenější, používá jej mimo jiné nejúspěšnější německý řetězec EMS studií Body Street (přes 300 poboček!). V Česku pak například Dvacetiminutovka.cz 

Přijďte si k nám zatrénovat, těšíme se na Vás.

Cecilie Nagy, jednatelka společnosti Dvacetiminutovka

Vánoční AKCE: 
První lekce seznámení s impulsy ZDARMA pro Agenturu Helas v hodnotě 390,- Kč, platnost do 31.1.2023.

  

EMS pobočky Dvacetiminutovka
Praha 1, Na poříčí 12
Ústí nad Labem, Masarykova 49

Rezervace lekce: 
www.dvacetiminutovka.cz 
info@dvacetiminutovka
+420 739 661 260

 

 

 

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice